Skip to main content

Atrakcje Nowy Targ - Co można tutaj robić ?

Nowy Targ to miejscowość leżąca na Podhalu, w samym sercu gór. Nowy Targ należy do województwa małopolskiego ale jest uważany za stolicę regionu Podhale. Bardzo blisko Nowego Targu znajduje się zimowa stolica Polski a mianowicie Zakopane. Lokalizacja jest więc bardzo dogodna, zwłaszcza że z Nowego Targu można przy ładnej pogodzie podziwiać niesamowite Tatry. Bardzo łatwo można trafić do Nowego Targu, gdyż miejscowość ta leży na skrzyżowaniu Zakopianki z trasą nr 957 i 49.

główne 20221120112743 downloadCykliczne atrakcje Nowego Targu

Nowy Targ jest miejscowością, którą warto odwiedzić przez cały rok. Cały czas są tu organizowane różne wydarzenia cykliczne, w których warto wziąć udział. Jedną z takich znanych atrakcji podhalańskich, są Jarmarki w Nowym Targu. Obecnie odbywają się one w czwartki oraz w weekendy. Na Jarmarkach tych swoje produkty wystawiają lokalni handlarze i rzemieślnicy. Można tu znaleźć piękne kożuchy, ręcznie robione buty i obuwie domowe, koce, pledy, szale, ozdoby i dekoracje do domów i ogrodów, obrusy i serwety, zabawki dla dzieci z drewna i nie tylko. Jarmark odbywa się na placu targowym na osiedlu Bereki. Osiedle to znajduje się nieopodal Alei Tysiąclecia, łatwo więc można ten rejon namierzyć.

Historyczne zabytki miasta Nowy Targ

W Nowym Targu można znaleźć wiele interesujących zabytków historycznych, pochodzących z różnych epok. Jednym z najbardziej charakterystycznych i najstarszych zabytków Nowego Targu jest Kościół Św. Katarzyny. Został on zbudowany na cześć patronki miasta św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Obiekt ten znajduje się na ulicy Kościelnej 1, leży on nad Czarnym Dunajcem. Wokół kościoła roztaczają się przepiękne ogrody, które szczególnie letnią porą zachęcają do zwiedzania. Sam kościół pochodzi z XIV wieku, w kolejnych latach był on kilka razy zmieniany i odrestaurowywany, obecnie jest otwarty dla zwiedzających i odbywają się w nim koncerty organowe.

Kolejną propozycją w tej kwestii jest kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. To najnowszy obiekt sakralny w tym rejonie ale też największy. Jego największą dumą jest monumentalny ołtarz, który przedstawia Ostatnią Wieczerzę. Postacie są bardzo duże i okazałe, całość prezentuje się niezwykle efektownie. Jego autorem jest rzeźbiarz Mieczysław Stobierski pochodzący z Krakowa, ołtarz został wykonany z pińczowskiego marmuru.

Na Wzgórzu Cmentarnym leży zaś mały drewniany kościółek Świętej Anny. Pochodzi on XV wieku i znajduje się on na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Również jest on udostępniony dla zwiedzających, ale tylko w sezonie letnim.

Inne atrakcje Nowego Targu

Poza historycznymi obiektami sakralnymi w mieście Nowy Targ można też znaleźć wiele innych ciekawych atrakcji. Z pewnością warto odwiedzić miejski rynek i zwiedzić Ratusz. W jego wnętrzach zorganizowano Muzeum Podhalańskie, pokazujące sztukę Podhala. Na rynku znajduje się interesująca rzeźba koziołków.

W mieście zorganizowano liczne trasy spacerowe i rowerowe. Góry w okolicy są idealne do uprawiania turystyki pieszej i wypoczynku na świeżym powietrzu. Godna polecenia jest Rusnakowa Polana, która znajduje się przy żółtym szlaku. W dolinie napotkać można słynąą Kaplicę Papieską.

Narciarstwo

Dla osób lubiących zimowe szaleństwo w okresie zimowym otwierane są wyciągi narciarskie. Są to wyciągi narciarskie Zadział i Długa Polana. Na tych trasach narciarskich można zjeżdżać do późnych godzin nocnych, a są one stworzone dla całej rodziny. Biały Dunajec w Nowym Targu posiada również trasę do narciarstwa biegowego.

W Nowym Targu działa także trasa do narciarstwa biegowego nad Białym Dunajcem. Niedaleko tego miejsca co roku odbywa się Bieg Podhalański im. Jana Pawła II.

Więcej atrakcji w tym urokliwym mieście można znaleźć na stronie podroztrwa.pl/nowy-targ-atrakcje gdzie znajdziemy aż 17 pomysłów na to jak zaplanować urlop w Nowym Targu.