Skip to main content

Zakopiańskie wille. Atma

Zakopiańskie wille. Atma

Jest pięknym zabytkiem oraz jednym z najsłynniejszych w Polsce przykładem stylu zakopiańskiego w architekturze. Drewniana Willa Atma to jeden z najważniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Zakopane. W czasie wycieczki po stolicy Podhala każdy z nas powinien zwiedzić tutejsze muzeum, które upamiętnia jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Był nim Karol Szymanowski, który stworzył słynne dzieło zatytułowane „Harnasie”, i tym samym wypromował Zakopane oraz kulturę miejscowych górali.

Postać Karola Szymanowskiego znana jest dość dobrze, a w czasie zwiedzania muzeum można zyskać jeszcze szerszą wiedzę na jego temat. Dlaczego jednak willa Atma jest tak ważnym punktem w programie każdej wycieczki? Dlaczego to ona jest uznawana za jedną z najcenniejszych perełek drewnianej architektury, jaką może się pochwalić Zakopane?

Powodów popularności tej willi jest sporo. Jest ona obiektem nie tylko ważnym, ale i pięknym. Do jej promocji przyczynia się kilka faktów. Muzeum oraz koncerty, które są urządzane w jej wnętrzu, wciąż utrzymują zainteresowanie turystów tym obiektem na bardzo wysokim poziomie. Jest jednocześnie willa Atma jednym z ważniejszych zabytków, jakim może się pochwalić małopolski odcinek Szlaku Architektury Drewnianej. To ciekawy przykład budownictwa z końca XIX wieku. Sama willa aż do początku lat 30. XX wieku służyła jako pensjonat. Dziś znana jest jednak jako zakopiańska rezydencja Szymanowskiego oraz miejsce, w którym wciąż można posłuchać dobrej muzyki.

Zakopane, Atma, Karol Szymanowski, Szlak Architektury Drewnianej